O nás
   Dětská lidová muzika OSMINKA působí při ZUŠ Taussigova v Praze 8, kde se začala v roce 1999 formovat. Vznikla s úmyslem předávat a sdílet radost i krásu českého folkloru.


   Parta dětí hrající lidové písničky se na samém počátku scházela nejprve jako šestičlenná skupina začínajících houslistů ve tř. pí. uč. Jany Pavlíčkové, později se postupně rozšířila do současných 45 členů souboru ve věku 4 – 24 let. Muzika čerpá z bohaté studnice lidových písní, říkadel a her různých etnografických oblastí Čech, a to zejména Chodska, Klatovska, Prácheňska, Budějovicka a Berounska. Děti se scházejí ve třech menších skupinách rozdělených dle věku a zkušeností. Již sedmým rokem máme i taneční složku složenou převážně z muzikantů. Jsme tedy tzv. “tančící“ muzikanti. Nejstarší muzikanti Osminky mají i své nástupce - mladší skupinu s muzikou s názvem Malá Osminka od 9 do 13 let a Muzičku - nejmladší přípravnou skupinu s pěveckou a taneční přípravku od 4 do 8 let . Vedoucí taneční složky je od ledna 2009 paní Bára Dastychová, spolupracujeme také s hlasovou poradkyní paní Danou Krausovou. Od července 2014 je primášem muziky dudák a flétnista Jura Pavlíček, student 1.ročníku střední průmyslové školy v Praze.


    Osminka se pravidelně účastní mnoha festivalů, soutěží a kulturních akcí pro děti i dospělé nejen v Praze a po celé republice, ale i v cizině. Mezi největší soutěžní úspěchy patří např. 1.místo v celostátním kole soutěže lidových souborů při ZUŠ skupiny Malá Osminka v r. 2009 v Kyjově. Toto místo obhájila skupina také v roce 2012 v Mikulově , kde ve své kategorii solo Hra na dudy zvítězil i současný primáš Jura Pavlíček. V roce 2015 opět z Mikulova přivezla Malá Osminka 3.místo a  primáš absolutní vítězství.  

    Vydali jsme zatím 2 CD s názvy Zima byla, bláto byloVlaštovička lítá, v červnu tradičně pořádáme folklorní festival Dětská folklorní Zahrada (letos připravujeme již 17.ročník), v prosinci pak organizujeme Mikulášskou s nadílkou pro veřejnost. Mezinárodní festivaly jsme navštívili již v několika zemích Evropy jako např. Bulharsko, Slovensko, Island, Chorvatsko, Francie a příští rok se chystáme na festival do USA.